Mikrokontroller alapú beágyazott szoftver tesztelési lehetőségeinek vizsgálata szimulált környezetben (evopro Innovation Kft, ww

Kirás éve: 2025   |   Státusz: nyitott   |   Külső konzulens: Baumann István, Linux szakcsoport vezető

Bevezetés

A mikrokontroller alapú beágyazott szoftverfejlesztés során elengedhetetlen a valós hardveren való tesztelés és hibakeresés, amire általában csak akkor kerül sor, amikor a végleges hardver már elérhető a szoftverfejlesztő számára. Bár a unit tesztek készítése és futtatása jelentősen felgyorsíthatja a fejlesztési folyamatot, ezek nem helyettesíthetik a hardveren végzett integrációs teszteket. Az utóbbi időben azonban olyan keretrendszerek váltak elérhetővé, amelyek – bizonyos korlátok mellett – lehetővé teszik a beágyazott kód futtatását szimulált környezetben, ezáltal jelentősen lecsökkentve a végső integrációs tesztekhez szükséges időt.

A feladat leírása

Az evopro Innovation Kft. által fejlesztett Zephyr RTOS alapú beágyazott szoftverek tesztelését szeretnénk szimulált környezetben is megvalósítani és a későbbiekben majd CI környezetbe integrálni. A hallgató feladata az elérhető szimulációs keretrendszerek megismerése és összehasonlítása.

Az önálló labor feladat témája az alábbi feladatokat foglalja magába:

  • Ismerje meg a Zephyr RTOS által nyújtott funkciókat, amellyel a beágyazott kód szimulált környezetben való futtatását segíti elő.
  • Ismerje meg a Renode keretrendszer által nyújtott szolgáltatásokat
  • Hasonlítsa össze az előbbi két keretrendszer által nyújtott szolgáltatásokat
  • A megszerzett ismeretek alapján hozzon létre egy szimuláción alapuló fejlesztői környezetet.
  • Készítsen egy egyszerű példaalkalmazást a létrehozott fejlesztői környezetben

A témára jelentkező hallgatók elsajátítják a valós idejű beágyazott operációs rendszerekre épülő szoftverfejlesztés és a szimuláció alapjait, valamint a megszerzett ismereteket a gyakorlatban is alkalmazni tudják.

Technológiák: C, Zephyr RTOS, Renode, Unit and Integration testing

Kovácsházy Tamás
Kovácsházy Tamás

docens
khazy (*) mit * bme * hu
  ResearcherID Scopus ORCID Google Scholar ResearchGate Országos Doktori Tanács