Hírek és események

2025-03-05

Micskei Zoltán habilitációs védése

Tanszékünk docense, Dr. Micskei Zoltán 2025. január 22-én sikeresen megvédte habilitációját, amely alapján az Egyetemi Habilitációs Bizottság február 27-én habilitált doktorrá nyilvánította.

--

Micskei Zoltán habilitációs pályázatának címe „Automatizált ellenőrzési módszerek kiértékelése és kidolgozása kritikus szoftverrendszerekhez”. Kutatásának fókuszában az állt, hogy hogyan lehet a fejlett modellalapú és automatizált ellenőrzési módszerek használhatóságát növelni a mérnöki gyakorlatban.
Olvasson tovább!
2025-03-05

BME 100 legjobb oktatói között van két tanszéki kolléga

A BME TOP 100 oktatói listájában 2 tanszéki oktató, Jobbágy Ákos és Kollár Zsolt is szerepel, gratulálunk!
Olvasson tovább!
2025-02-27

ARM@VIK Ökoszisztéma Meetup a MIT rendezésében

Ez évben először megrendezésre kerül az ARM és az ARM ökoszisztéma hazai szereplőinek találkozója a BME-VIK érdeklődő hallgatóival, akik ezzel lehetőséget kapnak, hogy megismerkedjenek az ARM technológiáival, az azt felhasználó cégekkel és csatlakozzanak az ARM ökoszisztémába. A rendezény 2025. 03. 12-én 16:15-19:00 között kerül megrendezésre az IB025-ben (I épület).
Olvasson tovább!
2025-02-13

Kütyüpályázat 2025

A Schnell László Műszer és Méréstechnika Alapítvány a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának támogatásával pályázatot hirdet villamosmérnök és infomatikus hallgatók részére, amelyen bárki pályázhat saját építésű vagy programozású elektronikus eszközzel (kütyüvel).
Olvasson tovább!
2025-02-13

Dabóczi Tamást az Automatizálási és Számítástechnikai Tudományos Bizottság nem akadémikus képviselőjévé választották

Dabóczi Tamás az Automatizálási és Számítástechnikai Tudományos Bizottság nem akadémikus képviselője lett az Akadémia Közgyűlésében 3 évre a köztestületi tagok szavazatai alapján.

Gratulálunk a tudományos közösség érdekében végzett munkájához sok siker kívánunk!

https://mta.hu/mta_hirei/megvalasztottak-az-mta-nem-akademikus-kozgyulesi-kepviseloit-114215...
Olvasson tovább!
2025-02-06

Sikeresen lezajlott a 32. MIT Miniszimpózium

Február 3-4. között immár 32. alkalommal rendeztük meg a MIT Miniszimpóziumot, amely a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (VIK) Inference Konferenciájának részeként került lebonyolításra. Az esemény lehetőséget biztosított doktoranduszoknak és kiemelt MSc hallgatóknak, hogy bemutassák legújabb tudományos eredményeiket.

A kétnapos rendezvényen 32 előadás hangzott el, amelyeket hét szekcióba szerveztünk. Az előadások széles spektrumot öleltek fel, a mesterséges intelligenciától kezdve az adattudományon és jelfeldolgozáson át kritikus és beágyazott rendszerek tervezéséig.
Olvasson tovább!
2025-01-15

Új tanszékvezetés a MIT élén

2025. január 1-től Dr. Gönczy László vette át a Mesterséges Intelligencia és Rendszertervezés Tanszék irányítását Dr. Dabóczi Tamástól, aki előtte 9 évig vezette a tanszéket. A tanszékvezetői felelősséget szimbolizáló stafétabot átadása ünnepélyes keretek között december végén történt a tanszék évzáró eseményén. Az új tanszékvezető munkáját Dr. Hullám Gábor és Dr. Orosz György segíti helyettesként.
Olvasson tovább!
2024-11-25

TDK 2024: Az első díjak harmada a MIT hallgatóinál

Tanszékünk hallgatói 13 első díjjal elhozták a kari TDK konferencián kiosztott első díjak harmadát - illetve további 6 második és 4 harmadik díjat, 4 jutalmat, valamint a Rektori Különdíjat is.

Tanszékünk széles oktatási és kutatási profiljának megfelelően a Beágyazott rendszerek, Információs rendszerek, Intelligens rendszerek, Jelfeldolgozás, Képfeldolgozás, Orvosi alkalmazások, Rendszermodellezés, Robotika és ipari automatizálás, valamint Szoftver szekciókban indultak dolgozataink, ezekből az Információs rendszereken kívül mindegyikben elhozva legalább egy első helyezést.
Olvasson tovább!
2024-11-13

Schnell Alapítvány pályázati felhívások (2024)

A Schnell László Műszer- és Méréstechnika Alapítvány nyilvános pályázatokat hirdet „Schnell László-díj”, „Josef Heim-díj”, „Fiatal Oktató Díj” és „Publikációs Díj” kategóriákban.

Fontosabb tudnivalók:

A pályázók köre a Mesterséges Intelligencia és Rendszertervezés Tanszék (MIT) 35 évnél fiatalabb, doktorandusz vagy teljes állású, nem vezető oktató munkatársai. A pályázatok beadási határideje: 2024. november 30-a éjfél. A pályázatot a megfelelő Adatlap dokumentum (DOCX fájlok) kitöltésével és a pályázó által szükségesnek tartott egyéb mellékletekk...
Olvasson tovább!
2024-10-29

Best Paper Award Kovácsházy Tamás és Wiesner András kollégánknak

Az IEEE Instrumentation and Measurement Society precíz óraszinkronizációval foglalkozó szimpóziumán (International IEEE Symposium on Precise Clock Syncronization for Measurement, Control, & Communication) Best Paper Award kitüntetést vehetett át két kollégánk, Kovácsházy Tamás, és Wiesner András. Gratulálunk a rangos elismeréshez!

Az díjat nyert cikk a következő:...
Olvasson tovább!
2024-09-17

Renczes Balázs az IEEE Senior Member tagja lett

Renczes Balázs, a Jelfeldolgozás Kutatócsoport docense az IEEE Senior Member Review Panel Meeting-jének döntése nyomán az IEEE Senior Member tagja lett. Gratulálunk!
Olvasson tovább!
2024-09-05

A Nature Communicationsben jelent meg Gézsi András, Millinghoffer András, Hullám Gábor és Antal Péter cikke

Egy saját fejlesztésű betegségtérkép segítségével, a módszertan finomításával, a depresszió új altípusait azonosították a Műegyetem bioinformatikusai. A Nature Communicationsben megjelent kutatás eredményei hamarosan a kezelésekben is hasznosíthatók lesznek. Hét éve született az első publikáció az akkoriban úttörőnek számító kutatásról, amellyel a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának szakemberei – a Semmelweis Egyetemen és a Manchesteri Egyetemen dolgozó kollégáikkal közösen – Magyarországon hozták létre a 250 leggyakoribb betegség egymásra hatásának első térképét. Az Antal Péter vezette kutatásban eg...
Olvasson tovább!
2024-07-10

Fennállásának 30. évfordulóját ünnepelte a Kritikus Rendszerek Kutatócsoport

A BME VIK MIT-en működő Kritikus Rendszerek Kutatócsoport (ftsrg) július 4-én ünnepelte fennállásának 30. évfordulóját. A több mint 100 jelenlegi és volt kolléga, partner és hallgató körében megtartott eseményen a kutatócsoport munkatársai felidézték a csoport legfontosabb kutatási és oktatási eredményeit, valamint betekintést nyújtottak a blokkláncok, megbízható adatkezelés, modellalapú rendszertervezés, automatikus verifikáció és gráfgenerálás területén elért legfrissebb eredményeikbe.
Olvasson tovább!
2024-07-02

Új névvel ünnepelte 70. születésnapját tanszékünk

Az elmúlt évtizedek kiemelkedő sikereit és az elkövetkezendő évek új kutatási és innovációs irányait bemutatva ünnepelte alapításának 70. évfordulóját a BME VIK Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszéke. A tanszék fókuszterületeinek fejlődésére reagálva a június 18-ai eseményen bejelentettük a tanszék nevének megváltoztatását: a MIT rövidítését megtartva, de mostantól Mesterséges Intelligencia és Rendszertervezés Tanszék néven folytatjuk a sikeres oktató-kutató munkát.
Olvasson tovább!
2024-05-02

Bank Balázs kollégánk MTA doktori oklevelét vehette át 2024. 04. 24-én

Dr. Bank Balázs kollégánk sikeres védés után az MTA elnökétől, Dr. Freund Tamástól, ill. Dr. Kamarás Katalintól, az MTA Doktori Tanácsának elnökétől átvette az MTA doktora címhez járó oklevelet 2024. 04. 24-én.

Fotó: mta.hu / Szigeti Tamás

Az MTA doktori értekezését "Logarimtikus frekvenciafelbontású szűrőtervezés audio alkalmazásokhoz" témakörben írta.
Olvasson tovább!
2024-04-05

A Mesterséges Intelligencia Csoport többfeladatos tanulási kutatását ismertette

A hazai mesterséges intelligencia csoportok munkáinak a bemutatkozásán a Mesterséges Intelligencia Csoport többfeladatos tanulási kutatását ismertettük.Az indukció és analógia matematikai gondolkodásbeli szerepétől kezdve áttekintettük a gépi tanulásban megjelenő transzferhatást, amely a mesterséges intelligencia alapmodelljeiben is központi szerepet tölt be. A transzferhatás duális módon megfigyelhető mind statisztikai aspektusból, ahogyan egy adott feladathoz tartozó adatok segíthetik egy másik feladat megtanulását és mind számítási aspektusból, ahogyan egy feladat reprezentációinak az optimalizációja segítheti egy másik feladat megoldását. Az elméleti megfontolásokat a tanszéki bioin...
Olvasson tovább!
2024-04-04

Specializációválasztás

Tanszéki bemutatók

Villamosmérnök BSc, MSc:
2024. április 11.
2024. május 13.

Mérnökinformatikus BSc, MSc:
2024. április 11.
2024. május 16.

A részleteket lásd itt!
Olvasson tovább!
2024-04-04

A Skynet már a spájzban van – hogyan szivárog be a mesterséges intelligencia a mindennapjainkba

Interjú az MI-ről Mérő László, Szepesvári Csaba és Antal Péter részvételével: https://www.mee.hu/cikk/podcast-aktualis
Olvasson tovább!
2024-04-03

Renczes Balázs az Elsevier Measurement folyóirat Szerkesztője

Renczes Balázs, a Jelfeldolgozás Kutatócsoport docense az Elsevier Measurement Q1 folyóiratnál korábban betöltött Segédszerkesztő (Associate Editor) pozíciója után 2024 márciusától Szerkesztővé (Editor) lépett elő. Gratulálunk!
Olvasson tovább!
2024-02-21

Kütyüpályázat 2025

A Schnell László Műszer és Méréstechnika Alapítvány a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának támogatásával pályázatot hirdet villamosmérnök és infomatikus hallgatók részére, amelyen bárki pályázhat saját építésű vagy programozású elektronikus eszközzel (kütyüvel).
Olvasson tovább!
1 / 17 oldal Következő Utolsó