Korszerű autóipari termékek és fejlesztési módszereik

VIMIAV12  |  Szabadon választható  |  Kredit: 2

A tantárgy célkitűzése

A tantárgy célja megismertetni a hallgatókkal a korszerű autóipari termékeket, valamint a fejlesztés során felhasznált eszközöket, alkalmazott módszertanokat. A hallgatók megismerkedhetnek a fontosabb, vezetést segítő és nagy megbízhatóságú autóipari elektronikai rendszerekkel, elektromos és elektromechanikus kiegészítő berendezésekkel, szenzorikai alapokkal, információs és egyéb vonatkozó elektronikus eszközökkel. Megismerhetik a termékfejlesztés korszerű eljárásait, az autóipari biztonságkritikus rendszerek fejlesztésének módszereit, a kapcsolódó szerepköröket és elvárásokat.

A tárgy oktatói

Scherer Balázs
Scherer Balázs

mesteroktató

tárgyfelelős

A tantárgy részletes tematikája

Az autóipar, az autóelektronikai rendszerek általános jellemzői.

Az önmagát vezető autó

Vezetőt támogató rendszerek automatizáltságának különböző fokai, az autonóm rendszerek fejlesztési mérföldkövei, az azokban rejlő kihívások. A megvalósításhoz szükséges kulcsfontosságú technológiák és biztonság szempontjából kritikus területek. Motivációk, potenciális felhasználási területek, a téma komplex jogi hátterére, az eddig elért kutatási és fejlesztési eredmények.

Biztonsági rendszerek

Aktív és passzív biztonsági rendszerek alapjai (rendszer, hardver, szoftver, algoritmus és kommunikációs alapok). A beavatkozó algoritmusok működésének fizikai alapelvei (releváns fizikai paraméterek és fizikai korlátok). Autóipari biztonsági rendszerekre ható trendek és jogi szabályozások. Az ISO 26262 szabvány rövid bemutatása, kialakulásának háttere, az ASIL és a safety goal fogalma, gyakorlati példák.

Videó alapú vezetést segítő rendszerek

Videokamera alapú vezetőt segítő funkciók, pl. sávtartás, vezetőmonitorozás, gyalogosfelismerés, fényszóróvezérlés. A rendszerek alapvető funkcionális működése.

Radar alapú vezetést segítő rendszerek

Radaron alapuló vezetőt segítő funkciók, pl. sebesség és távolság tartás, objektumdetektálás, automatikus vészfékezés, ütközéselkerülés. A rendszerek alapvető funkcionális működése.

Ultrahang alapú parkolási manőver és vezetést segítő rendszerek

„Tolatóradar", félautomata vagy teljesen automata parkolást segítő rendszerek, történetük, evolúciójuk. Fizikai alapelvek ultrahangos távolságmérésben, funkciók részletes bemutatása, példa rendszerarchitektúrára komplexitására, piaci trendek.

Villamos motorok felhasználása az autóiparban

Aktuátorok, ablaktörlő rendszerek, hőmérsékletszabályozó rendszerek. A villamos hajtásokkal szemben támasztott legfontosabb követelmények, a fejlesztői munka aktuális kihívásai.  BLDC és hagyományos DC motorok összehasonlítása. Konkrét fejlesztési példák az ablaktörlőrendszerek területéről, platform rendszerű fejlesztés és a requirements engineering fogalma.

Energiamenedzsment és -átalakító berendezések az autóiparban

Villamosenergia-menedzsment micro- és mild-hybrid autókban. Egymásnak ellentmondó követelmények összeegyeztetése: megbízhatóság, alacsony fogyasztás, alacsony emisszió és magas élettartam. Akkumulátormenedzsment, stop/start és rekuperációs üzemmódok bemutatása.

Multimédiás autóipari műszeregységek EMC központú áramköri tervezése

Háttérismeretekkel megtámogatott, használható EMC fejlesztői szemléletmód kialakítása. Elektronikai tervezési megfontolások, amelyekkel csökkenthető az autóipari elektronikai berendezések elektromágneses emissziója, és javítható a külső elektromágneses zavarjelekkel szembeni immunitásuk.

MEMS - avagy miniatűr érzékelők az autóban

Mikrométeres nagyságrendbe eső struktúrájú elektromechanikai szenzorok autóipari alkalmazásainak és gyártástechnológiájának bemutatása.

Elektromos autó

Elektromobilitás aktualitása, előnyei, kihívásai. Elektromos hajtásláncok bemutatása: hibrid topológiák, hibrid működésmódok, hibrid járművek csoportosítása. Tisztán villamos hajtáslánc ismertetése. Egy elektromos jármű hajtásláncának részletes áttekintése: nagyfeszültségű akkumulátor, teljesítményelektronika, villanymotor, integrált villamos hajtáslánc egység. Az e-mobilitás terén aktuálisan fennálló fejlesztési kihívások bemutatása.

Elektromos kormányszervó

Kormányművek fejlődésének áttekintése, a személygépjármű-kormányzás fizikai hátterének összefoglalása. Az elektromos kormányszervó, a fontosabb alkatrészek és a közöttük lévő kapcsolatok bemutatása (motor, nyomatékszenzor, mechanika, logikai és teljesítményelektronika, szoftver).

A XXI. századra a projektvezetés önálló szakmává, vagy inkább hivatássá vált, amely sok felkészülést, elkötelezettséget és kitartást követel meg. A projekt és a vezetés, illetve ezek elmélete, technikái és eszközei mind tanulhatóak. A projektekben végrehajtott tevékenység minden esetben a felső vezetés kiemelt figyelmét élvezi, ezért a megfelelő szakmai felkészültség elengedhetetlen. Az előadás bemutatja a különböző projektmenedzsment megközelítéseket, azok alapvető struktúráit, elemeit és technikáit; valamint a projekt, a szervezet és a projektvezető feladatát és kapcsolatrendszerét.