Integrációs és ellenőrzési technikák

VIMIAC04  |  Mérnökinformatikus BSc  |  Félév: 6  |  Kredit: 4

A tantárgy célkitűzése

A tárgy célja, hogy áttekintést adjon a különböző információ integrációs rendszerekről, bemutassa az ilyen rendszerek fejlesztésének és ellenőrzésének technológiáit. Áttekintjük az adatok, dokumentumok, weben elérhető források integrációjának lehetséges megközelítéseit, virtuális és materializált integráció módszereit, alkalmazási területeit. A tárgy foglalkozik a szemantikai és strukturális heterogenitás problémáival, a feloldáshoz szükséges technológiákkal. Részletesen vizsgáljuk a szemantikus web koncepcióban javasolt megközelítési módokat és technológiákat.

A tárgy az ellenőrzési folyamat áttekintésével és a tipikus fejlesztési fázisokhoz kapcsolódó ellenőrzési szempontok és technológiák bemutatásával folytatódik. Az ellenőrzési feladatok elemzése során foglalkozunk a specifikáció és tervek statikus ellenőrzésével, a komponensek dinamikus ellenőrzésével, valamint integrációjuk tesztelésével. A tárgy a rendszertesztelés módszereinek áttekintésével zárul.

- elosztott, heterogén információforrások feltárására és az elérhető információ kinyerésére

- bemutatni, hogy a fejlesztés folyamán mely ellenőrzési technikák alkalmazása javasolt,

- komponensteszteket készíteni egyszerűbb teszttervezési technikák alkalmazásával.

A tárgy oktatói

Strausz György
Strausz György

docens

tárgyfelelős

A tantárgy részletes tematikája

1.     Információ integrációs megközelítések. Az információ integrálás módszerei: mediátor/integrátor megközelítés bemutatása. Virtuális és materializált információ integrációs megközelítések előnyei, hátrányai.

2.     Jelenleg elérhető internetes kereső rendszerek technológiái, képességei, hiányosságai. Interneten elérhető információk integrálása. Szemantikus web koncepció lényege, technológiái.

3.     Szemantikus web technológiák és alkalmazásaik (RDF, RDFS, SKOS). A LinkedData megközelítés.

4.     Modell alapú integráció szemantikus web technológiákkal (OWL, ontológiák alkalmazása).

5.     Virtuális adatintegráció technikái, logika alapú információ integráció (következtetések szerepe, datalog).

6.     Virtuális integrációt támogató mediátorok felépítése, lekérdezések megfogalmazása, lefordítása, optimalizálása, futtatása

7.     A materializált integráció előnyei és problémái (adattárház rendszerek /kitekintés/), adatok tárolása és lekérdezése adattárház rendszerekben.

8.     Ellenőrzési technológiák szerepe, az ellenőrzési folyamat áttekintése: Tipikus fejlesztési fázisok, kapcsolódó ellenőrzési szempontok és technológiák. Folytonos integráció.

9.     Követelmények és specifikáció ellenőrzése: Adat-, interfész- és viselkedés specifikáció tesztelhetőségének ellenőrzése. Specifikáció példák alapján.

10.  Forráskód statikus ellenőrzés: kódolási irányelvek (szakterületi és nyelvi ajánlások), kód felülvizsgálat (informális és formális), statikus analízis technikák és eszközök.

11.  Komponensek dinamikus ellenőrzése: komponenstesztek jellegzetességei és ajánlásai, tesztelési minták, komponensek izolált tesztelése.

12.  A specifikáció és struktúra alapú teszt tervezés módszerei: teszt adatok kiválasztása ekvivalencia partíciók és határértékek analízisével. Teszt minőségi mértékszámok használata.

13.  Komponens- és adatintegráció ellenőrzése: Inkrementális tesztelési módszerek. Tesztelési szintek. Tesztautomatizálási módszerek. Rendszertesztelés jellegzetességei.

14.  Teszt adatok származtatása: szakterületi ontológia és metamodell felhasználása, alkalmazás web 2.0 szolgáltatásokra. Teszt adatok és konfigurációk generálása.

1.     RDF adatbázisok építése, modellek lekérdezése (SPARQL )

2.     Információ integráció (RDF adatbázisok felhasználásával)

3.     Információ integráció ontológiai modelljének létrehozása (Protege, OWL))

4.      Folytonos integrációs keretrendszerek (GitHub, Travis)

5.      Kód statikus ellenőrzése (SonarQube)

6.      Komponens szintű tesztek készítése és izolált futtatása (JUnit, Mockito)