Workshop 2.

VIHVAA02  |  Villamosmérnök BSc  |  Kredit: 1

A tantárgy célkitűzése

A tantárgy célkitűzése, hogy a hallgatók megismerkedjenek az alapvető villamosmérnöki szemlélettel, egyszerű mérési feladatokon keresztül. A hallgatók a feladat megoldásához elsajátítják a dokumentációk és leírások értelmezését, valamint az irodalomkutatás kezdeti módszertanát. A vezetett mérés összeállításán túl, a mérések elvégzésének és dokumentálásának lépéseit is megtanulják. Elsődleges cél a szakmai motiváció megalapozása és a későbbi, összetettebb és mélyebb mérésekre való ráhangolódás.

A mérések a Karlsruhe Institute of Technology (KIT) oktatásával szinkronban (Workshop – Kurs 2-3) kerülnek elvégzésre. A hallgatók a német kurzushoz hasonló mérési környezetben (mikrokontrolleres kit, univerzális kapcsolásépítő panel, alkatrészek) segítségével végzik a pontosan körülírt feladatokat. Az 1. feladat kiadása az őszi vizsgaidőszak végén esedékes, az otthon elvégzett mérések jegyzőkönyvét a szorgalmi időszak első hetében kell beadni. Az 2. feladat kiadása a tavasz szorgalmi időszak 10. hetében esedékes, az otthon elvégzett mérések jegyzőkönyvét a szorgalmi időszak utolsó hetében kell beadni.

Magukat a méréseket lépésről-lépésre vezető útmutatók segítségével tudják a hallgatók végrehajtani. A hallgatók feladata egyszerűbb kapcsolások összeállítása, programok futtatása és a kapott mérési eredmények értelmezése, feldolgozása és kiértékelése. A mérések elvégzéséhez kész összeállításokat és előre megírt mikrokontrolleres programokat használnak.

A tárgy oktatói

Kollár Zsolt
Kollár Zsolt

habilitált docens

tárgyfelelős

A tantárgy részletes tematikája

A félév elején (a szorgalmi időszak 1-2 hetében):
1. mérés: Analóg szűrőtervezés és hálózatelemzés. Egyszerű, két szűrőből álló hangfrekvenciás kiegyenlítő tervezése és bemérése. Mikrovezérlő használata jelgenerálás és oscilloszkóp funkciókra.

10-14. hét:
2. mérés: Egyszerű szenzorok mérése. 1. Hőmérsékletmérő kapcsolás segítségével feszültségmérés segítségével kell egy szellőztetőrendszer szabályozni (jelen esetben két LED szimulálja a rendszert). Emelkedő hőmérséklet esetén az első, majd tovább emelkedő hőmérséklet mellett a második szellőztetőrendszer is be kell kapcsolni. 2. Fénykapuk megvalósítása: Két fénykapu segítségével, áthaladó tárgyak érzékelése és kondenzátorok segítségével a két fénykapu közötti áthaladási idő megmérése.